İade Kuralları

İADE KURALLARI

Değerli ESGAYNA Müşterisi…

Aldığınız herhangi bir ürün ile ilgili sorun varsa öncelikle şunu bilin ki konu ahlak ve ticari usuller dahilinde hal olması hem sizin hem satıcı olan bayilerin önceliğidir.

Buna göre hemen ürün ile ilgili şikâyetinizi info/şikayet bölümüne yazılı bildirdiğiniz gibi telefon ile de bilgi vererek şikayet konusu ve düzeltilmesi istenen bilgi bağlamında ürünü iade ediniz.

Yasaların öngördüğü süreler beraberinde mümkünse teslim aldığınız sonrası hemen ürünü tekrar iade kargo ile adrese yollayınız. İsterseniz, arzu ettiğiniz ürün size yeniden yollanacaktır.

Satın aldığınız bir ürünü, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gereğince, teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma hakkınızı kullanarak sebep göstermeden ve iade kargo ücreti ödemeden iade edebilirsiniz.

Cayma Hakkı

Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik’e göre internet ortamında yapılan satışlarda tüketicinin 14 gün içinde sözleşmeden cayma ve ödediği bedelin tamamını herhangi bir kesinti olmadan iadesini talep etme hakkıdır.

Cayma Hakkının Geçerli Olmadığı Ürünler

  • İstek üzerine özel olarak üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler.
  • Sağlık ve hijyen açısından iadeye uygun olmayan ürünler; (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu; ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)
  • Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak sürekli değişen ziynet, külçe altın gibi ürünler.
  • Alıcı tarafından ilk kez açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, BluRay DVD, CD ve Kaset vb).
  • Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler.
  • Basılı ürünler (Kitap, dergi vb.). Yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri.
  • Online teslimat ile gönderimi sağlanan servis ve hizmet ürünleri, online oyunlar.

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gereğince, ürünün teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma hakkınızı kullanarak sebep göstermeden ve iade kargo ücreti ödemeden ürünü iade edebilirsiniz.

Aldığınız ürünü iade ettiğiniz halde paranızın iade edilmediği bir durum ile karşılaşırsanız;

 

Bu durumda haklı olarak yasalar dahilinde…

ESGAYNA sitesi içerisindeki ürün aldığınız mağazaya ihtar çekiniz…

(ÖRNEK İHTAR İÇİN TIKLAYINIZ)

 

İhtarın faydasız olduğu durumda ise tüketici heyetine müracaat edebilirsiniz.

 

Sayın Müşteri İhtar faydasız olduğunda ve paranız iade edilmediğinde lütfen haklı olduğunuza inanıyorsanız örnek TÜKETİCİ MAHKEMESİ dilekçesinden istifade ederek benzerini düzenleyerek ilgili makama veriniz ve yasalar dahilinde hakkınızı savununuz.

 

(ÖRNEK TÜKETİCİ MAHKEMESİ DİLEKÇESİ İÇİN TIKLAYINIZ)

Tüm bu süreçlerde bize hukuksal danışmanlık yapan Erikel Hukuk Bürosuna ayrıca şikâyet ve hukuki destek talebinizi iletin

 

(TIKLANDIĞINDA)

 

Sayın ESGAYNA Müşterisi…

ERİKEL HUKUK BÜROSU olarak şikayetçi olduğunuz konuda müşteri olarak hakkınızı almanız bağlamında ayrıca HUKUKİ BİR DESTEK gerekiyorsa lütfen şikâyetiniz ile ilgili konuyu yazılı olarak ERİKEL HUKUK İNFO bölümüne tıklayarak yazılı olarak konuyu bize iletin.

Size ne yapmanız gerektiği ve yasaların verdiği haklar ile ilgili danışmanlık ve tavsiyeler tarafımızca yazılı olarak ifade edilecektir.

Neticede işin çözüm noktası Tüketici Heyete müracaat olduğunda elbette ya şahsınız ya da vekalet vereceğiniz avukatınız aracılığı ile bunu temin edebileceksiniz.

“YAŞAMAKTA OLDUĞUNUZ HERHANGİ BİR SIKINTIYA İLİŞKİN ÇÖZÜM EN BÜYÜK ARZUMUZDUR.”

ESGAYNA ADINA VEKİL

 

Av. Yusuf ERİKEL